Ministri i jashtëm Bushati, vizitë zyrtare në Athinë

Nga takimi Bushati-Kotzias, në Tiranë, në korrik 2015

Ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, do të zhvillojë javën e ardhshme një vizitë zyrtare në Athinë.

Sipas njoftimit të ministrisë së jashtme greke, Bushati do të takohet paraditen e të hënës, më 21 mars, me homologun e tij grek, Nikos Kotzias.

Do të pasojnë bisedimet midis dy delegacioneve dhe pastaj dy ministrat do të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Ministri i jashtëm shqiptar do të pritet edhe nga kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe presidenti i Republikës, Prokopis Pavlopulos.

Të martën, Bushati do të mbajë një ligjëratë në Fondacionin Grek të Politikës së Jashtme (ELIAMEP).

Vizita e ministrit të jashtëm shqiptar, bëhet në kthim të vizitës që kishte kryer në Athinë ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, në korrik të vitit të kaluar.

Por vizita e tanishme vlerësohet se do të sjellë (ose më saktë, inicojë) zhvillime të rëndsishme në marrëdhëniet dypalëshe.

Tribuna

18 Mars 2016

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2