Donin të hiqnin qafe 27 vjeçarin, pranga për një grek dhe dy shqiptarë

Tribuna

Një shtetas grek dhe dy shtetas shqiptarë janë arrestuar në ishullin e Rodosit, për një çështje tepër të veçantë.

33 vjeçari grek kishte inskenuar eliminimin e ortakut të tij shqiptar, me të cilin kishin së bashku një dyqan permanenti.

Me ndihmën e dy shqiptarëve që gjithashtu u arrestuan, fillimisht ortaku 27 vjeçar ishte qëlluar me armë zjarri. Kjo ndodhi më 15 janar të këtij viti, ndërsa 27 vjeçari ishte në makinën e tij. Po për fat, nuk u lëndua.

Më pas tentuan t’i vinin në banesë një sasi droge dhe pjesë të një arme luftarake, me qëllim që ta penalizonin.

Gafa e tre autorëve të shantazhit ishte se i bënë telefonata kërcënuese 27 vjeçarit, në kohën që policia kishte filluar hetimet dhe kështu i vuri ata nën pranga.

Gjatë arrestimit, të tre ata, një grek dhe dy shqiptarë, nisën të tregoni detaje për aktet e tyre.

Nga kontrolli në banesat e të arrestuarve, policia sekuestroi në cilësinë e provës, një sasi kanabisi me peshë 504 gramë, 47,5 gramë kokainë, një pistoletë me fishekë, një autoveturë dhe një motoçikletë, 10 celularë, 2 tableta dhe një shumë parash prej 3000 eurosh.

27 vjeçari shqiptar gëzon simpati të madhe në radhët e banorëve. Madje një i moshuar kishte dashur ta birësonte, ndërsa i kishte hapur dhe një llogari bankare mjaft të pasur. Por pengesat ligjore nuk e bënë të mundur birësimin, edhe pse prindërit e 27 vjeçarit, që jetojnë në Shqipëri, kishin dhënë pëlqimin e tyre.

14 Prill 2018

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2