Siri, përfundon vala e parë e sulmeve të aleatëve ndaj objektivave kimike

DAMASK, 14 prill /ATSH-AA/ – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Britania e Madhe filluan sulmet e përbashkëta ndaj objektivave të armëve kimike të regjimit të Bashar al-Asadit në Siri.

Në një konferencë shtypi Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të SHBA-së theksoi se objektivat e goditura në Siri janë qendrat kërkimore për armët kimike në Damask dhe depot e armëve kimike në Homs.

Nga ana tjetër, sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis theksoi se negociatat me aleatët vazhdojnë, nuk ka plan për sulme shtesë në Siri tani për tani dhe se sulmet janë të drejtuara ndaj regjimit sirian.

”Vëmendje e madhe i kushtohet evitimit të viktimave civile dhe të huaja”, theksoi ai.

Më herët presidenti i SHBA-ve, Donald Trump në një transmetim në nivel kombëtar njoftoi se SHBA, Britania e Madhe dhe Franca të premten në mbrëmje filluan sulme duke shënjestruar aftësitë e armëve kimike të regjimit të Asadit.

Sot, kombet e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë drejtuar fuqinë e tyre të drejta kundër barbarizmit dhe brutalitetit”, tha Trump.

Duke iu drejtuar aleatëve kryesorë të Bashar al-Assadit, Iranit dhe Rusisë, Trump pyeti: “Cili komb dëshiron të shoqërohet me një vrasës masiv të burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm?”.

“Kombet e botës mund të gjykohen nga miqtë që ata mbajnë”, tha Trump.

14 Prill 2018

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2