Saranda mes 10 qyteteve europiane si destinacion për 2018

TIRANË, 23 Shkurt/ATSH/.- Saranda, e ndodhur në gjirin e detit Jon, konsiderohet si një nga vendet më të bukura të rivierës shqiptare dhe nga destinacionet më argëtuese.Ky qytet, cili ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht “Agioi Saranta”, 40 shenjtorët, njihet për plazhet mahnitëse dhe ujin si kristal.Plazhi i pllakave, plazhi i Manastirit, i quajtur kështu për shkak se në kodrën sipër tij gjendet një Manastir, plazhi i pasqyrave, i Ksamilit, etj, ofrojnë për turistët vendas e të huaj gjatë verës pushime mbresëlënëse.I përkufizuar si “Qyteti i bardhë”, ai është i rrethuar nga kodra dhe përballë tij ndodhet ishulli grek i Korfuzit. Përveç diellit e plazhit, Saranda njihet dhe për historinë dhe kulturën e saj: e magjishme është kalaja e Lëkurësit, ndërsa Parku Arkeologjik i Butrintit kuriozon turistët e shumtë me historinë e tij mijëra vjeçare.Në një artikull të botuar nga revista italiane Donna Moderna, Saranda renditet ndër 10 qytetet europiane, destinacione të verës 2018.– Saranda -Shqipëri; rriten prenotimet për këtë vend të mrekullueshëm me diell dhe det. Më mirë të përfitoni shpejt, para se të përfundojnë rezervimet.-Siviglia, Spanjë, dinamike dhe në evolucion, e impenjuar për të vlerësuar historinë e saj.– Lago di Lecerna, Zvicër: një perlë e vërtetë e vendosur mes katër kantoneve.– Republika baltike (Estonia, Lettonia Ltuania); një itinerar i mahnitshëm (dhe low cost) mes arkitekturës, gastronomisë dhe kulturës.– Tbilisi (Gjerogji) ; një vend që shikon drejt së ardhmes me vetëdijen e traditave të tij.– Danzica (Poloni) ; më pak e njohur se Varshava ose Cracovia, por për tu zbuluar për bregdetin e saj të mrekullueshëm.– La Valletta (Malta) ; kryeqytet i kulturës 2018! Gati për festivalin, bienalen e artit, muzikën, por mbi të gjitha diell dhe det.– Alip Giulie (Slloveni) ; një parajsë për të apasionuarit pas natyrës në një cep të Europës, ndonjëherë e lënë pas dore.– Porto (Portugali) ; qendër dinamike artistike, kulturale dhe kulinare, me çmime (akoma) të arsyeshme.– Matera (Basilicata) Itali; New York Times e cilëson “një nga sekretet e ruajtura më mirë të Italisë”.

11 Mars 2018

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2