Juncker: Kompromisi i koalicionit në Gjermani, pozitiv për të ardhmen e BE-së

ATSH- AFP
Jean-Claude Juncker gjatë konferencës për shtyp bashkë me kryeministrin bullgar, Boiko Borissov.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker përshëndeti sot kompromisin për koalicion të arritur në Gjermani mes konservatorëve dhe social-demokratëve duke theksuar se bëhej fjalë për një kontribut pozitiv dhe konstruktiv për të ardhmen e BE-së.

“Jam shumë i kënaqur”, deklaroi Juncker në një konferencë shtypi në Sofje përsa i përket çështjes për pjesën evropiane të marrëveshjeve mes partisë së Angela Merkel dhe social-demokratëve.

Ky është një kontribut pozitiv, konstruktiv i orientuar drejt të ardhmes”, shtoi ai.

Gjermania është një prej motorëve të Bashkimit Evropian dhe stabiliteti gjerman nga një ndikim në të gjithë BE-në”, theksoi kryeministri bullgar Boiko Borissov.

12 Janar 2018

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2