Seuli i propozon Phenianit 9 janarin si datë për fillimin e negociatave

Foto: Kufiri midis dy Koreve - dy botëve, në paralelin 38

Koreja e Jugut propozoi zhvillimin e bisedimeve të nievlit të lartë me Phenianin më 9 janar për të përmirësuar marrëdhëniet ndërkoreane, pas zgjatjes së dorës nga Kim Jong Un që ka përmendur një pjesëmarrje të koreanoveriorëve në Lojërat Olimpike Dimërore.

Kryetari koreanoverior përdori fjalimin e tij drejtuar kombit me rastin e Vitit të Ri për të përsëritur se vendi i tij ishte një shtet krejtësisht bërthamor dhe se ka gjithë kohën pranë “butonin bërthamor”.

Por, paralelisht, ai i ka zgjatur dorën Jugut duke shpjeguar se Pheniani mund të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pjeongçang, që do të zhvillohen nga data 9 deri në 25 shkurt.

“Ne shpresojmë që Jugu dhe Veriu të mund të ulen ballë për ballë për të diskutuar për pjesëmarrjen e Koresë së Veriut në Lojërat e Pjeongçangut si dhe për çështje të tjera me interes të përbashkët për të përmirësuar marrëdhëniet ndërkoreane”, deklaroi ministri koreanojugor i Unifikimit, Cho Myoung Gyon gjatë një konference për shtyp.

03 Janar 2018

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2