SHBA-Kore e Veriut, dislokohen dy bombardues amerikanë në gadishullin korean

SHBA dislokoi dy avionë bombardues të rëndë supersonik në gadishullin korean për një demonstrim force përballë Phenianit, gjatë fazës së parë stërvitore në bashkëpunim me aviacionin e Japonisë dhe Koresë së Jugut.

Dy “B-1B Lancers” të dislokuara në ishullin Guam, postë strategjike e ushtrisë amerikane në Paqësor u fluturuan dje në mbrëmje në afërsi të detit të Japonisë, njoftuan Forcat ajrore amerikane në një deklaratë.

“Fluturimet dhe manovrat me aleatët tona të sigurtë dhe efektivë janë pjesë e kapaciteteve të përbashkëta nga ana e SHBA, Japonisë dhe Republikës së Koresë dhe përsosin aftësitë taktike të pilotëve të çdo shteti”, u shpreh majori Patrick Applegate.

Seuli sqaroi sot se avionët bombardues po kryejnë një stërvitje simulimi me lëshimin e raketave tokë-ajër me dy avionët gjuajtës koreano-jugor mbi hapësirën e Detit të Japonisë, e njohur në Kore emrin e Detit Lindor.

11 Tetor 2017

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2