Ronaldo, Lojtari i Vitit për UEFA-n

Tribuna

Për të dytin sezon rresht (2016-1017), Cristiano Ronaldo është shpallur Futbollisti i UEFA-s. Superstari portugez ishte protagonisti absolut i fitores së Champions League nga Real Madridi në finalen e Kardifit ndaj Juventusit (shënoi dy gola).

Pas Ronaldos janë rreshtuar Lionel Messi (Barcelona) dhe Gianluiggi Buffon (Juventus).

Në 7 vitet e ekzistencës së këtij çmimi, Ronaldo e ka fituar 3 herë, kundrejt 2 të Messit.

Fituesit:

2010/11: Lionel Messi (Barcelona)

2011/12: Anders Iniesta (Barcelona)

2012/13: Frank Roberts (Bayern)

2013/14: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

2014/15: Lionel Messi (Barcelona)

2015/16: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

2016/17: Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

Të njëjtin çmim për femrat e fitoi Lieke Martens. Holandezja 24 vjeçare festoi fitimin e Euro 2017 me përfaqësuesen e vendit të vet dhe menjëherë pas kurorëzimit me çmimin e lojtares së vitit deklaroi: “Jam e bekuar dhe pabesueshmërisht e gëzuar”...

Në foto: Ronaldo dhe Lieke Martens, fituese e titullit për futbollistet femra

25 Gusht 2017

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2