Sulme kibernetike në Ukrainë, Evropë dhe SHBA

Zeri i Amerikes

Ai që u cilësua nga kryeministri i Ukrainës si një sulm kibernetik “i paprecedent” në vendin e tij, është përhapur tani në Shtetet e Bashkuara, tha sot kompania farmaceutike Merck."Konfirmojmë se rrjeti i kompjuterave të kompanisë sonë u sulmua sot si pjesë e një hakerimi global. Organizata të tjera janë prekur gjithashtu”, tha kompania Merck përmes një deklarate në Twitter.Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare tha se po i monitoron sulmet dhe është në kontakt me partnerët e brendshëm dhe ndërkombëtarë."Jemi të gatshëm të mbështesim çdo kërkesë për ndihmë”, thuhet në deklaratë.Bankat, zyrat qeveritare dhe aeroportet në Ukrainë ishin të parat që njoftuan për sulmin kibernetik. Zëvendës kryeministri i Ukrainës, Pavlo Rozenko publikoi një fotografi në Twitter të martën me pamjen e ekranit të kompjuterit të tij të mbyllur, duke thënë se selia e qeverisë ishte mbyllur.Agjencia e lajmeve Reuters njoftoi se autoritetet në Ukrainë besojnë se sulmet kibernetike mund të kenë ardhur nga Rusia. Megjithatë, kompania ruse e naftës Rosneft njoftoi gjithashtu të jetë sulmuar në të gjitha degët e saj, si brenda, ashtu edhe jashtë vendit.Një numër kompanish të tjera evropiane kanë njoftuar se kanë qënë gjithashtu objekte të sulmeve kibernetike, përfshi gjigandin britanik të reklamave WPP dhe grupin industrial francez Saint-Gobain.Ekspertët e informatikës e kanë identifikuar virusin si një program që përdoret zakonisht për të kërkuar një pagesë, duke mbajtur “të bllokuara” të dhënat në kopjuter, derisa të mbërrijë pagesa tek autorët e sulmit kibernetik.

28 Qershor 2017

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2