SHBA i shet Katarit avionë F-15 me vlerë 12 miliardë dollarë

Ministri amerikan i Mbrojtjes, James Mattis dhe homologu i tij i Katarit arritën sot një marrëveshje prej 12 miliardë dollarësh për shitjen e avionëve luftarakë F-15, njoftoi Pentagoni.

Kjo shitje ndodh në një periudhë krize diplomatike rajonale për Katarin, i akuzuar nga fqinjët, mes të cilëve edhe Arabia Saudite, për mbështetje të terrorizmit.

Presidenti Donald Trump dha mbështjetjen e tij për strategjinë e izolimit të iniciuar nga Arabia Saudite, por zyrtarët e tjerë amerikanë u treguan më të rezervuar dhe kërkuan dialog.

“Shitja prej 12 miliardë dollarësh do t’i japë Katarit një teknologji të rëndësishme dhe do të rrisë bashkëpunimin për sigurinë (…) mes SHBA-së dhe Katarit”, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes në një komunikatë.

Mattis dhe Al-Attiyah kanë diskutuar gjithashtu për çështjet e sigurisë duke përfshirë dhe kërcënimin nga grupi i Shtetit Islamik dhe rëndësinë për të ulur tensionet me qëllim që të gjithë partnerët e rajonit të Gjirit të përqëndrohen në etapat e ardhshme për të arritur objektivat e tyre të përbashkëta.

15 Qershor 2017

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2