Trump nën hetim për pengimin e drejtësisë

Këshilltari special, Robert Mueller, i cili po drejton hetimin për ndërhyrjen e mundshme ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane, po shqyrton pengimin e mundshëm të drejtësisë nga presidenti i SHBA-së Donald Trump, njoftoi gazeta amerikane ”Washington Post” të mërkurën në mbrëmje.

”Hetuesit që punojnë nën drejtimin e Mueller që kur ai u emërua nga Departamenti i Drejtësisë muajin e kaluar për të marrë përsipër hetimin, po planifikojnë për të biseduar me zyrtarët kryesorë të shërbimeve sekrete”, njoftoi gazeta, duke cituar pesë emrat e zyrtarëve të planifikuar për intervistë.

Ish-drejtori i FBI-së, James Comey, i shkarkuar nga Trump më 9 maj, dëshmoi javën e kaluar para komitetit të Senatit duke thënë se ai besonte se largimi i tij ishte një përpjekje për të ndryshuar hetimin federal të aktiviteteve ruse në zgjedhjet e vitit 2016 dhe lidhjet me ish këshilltarin e sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Bardhë, Michael Flynn.

“Trump, më parë ka sugjeruar që hetimi i Flynn të ndërpritet”, tha Comey.

Drejtori kombëtar i shërbimeve sekrete amerikane, Daniel Coats, shefi i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, Mike Rogers dhe Richard Ledgett, të cilët kohët e fundit dhanë dorëheqjen si zëvendësdrejtorë të NSA, kanë rënë dakord të flasin me hetuesit, njoftoi Washington Post”.

15 Qershor 2017

Macron kërkon reforma kushtetuese

PARIS, /ATSH-ANSA/ – Reforma kushtetuese në Francë, e kërkuar nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron, ka filluar të marrë formë.

FOTO GALERI


  • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

  • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

  • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

  • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

  • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

  • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

  • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

  • album2