OPINION

 • Blendi Fevziu: Çfarë tregon lista e Bashës?

  Lulzim Basha ka publikuar dje, në limitet e fundit ligjorë, listën e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike. Hermetizmi që shoqëroi listën mund të shpjegohet vetëm me përmbajtjen e saj.

 • Enton Abilekaj: 100 ditët e Lulzim Bashës

  Lista e Partisë Demokratike pritej të plotësonte, të konfirmonte apo të përgënjeshtronte tezat e Bashës, për një Republikë të Re. Janë njerëzit që zgjedh ata që do të bashkëpunojnë për ta zbatuar projektin politik.

 • Hoyt Yee, si Richard Holbrooke

  E vëmendshme ndaj zhvillimeve të fundit në rajon, media greke ka analizuar edhe ndërhyrjen e zyrtarit amerikan Hoyt Yee, ndihmës zv/sekretari i shtetit, në arritjen e marrëveshjes së 18 majit.

 • Robert Goro: "Letër mikut tim Ardi Stefa"

  I dashur Ardi. Para disa ditësh lexova një postim lakonik që kishe bërë në profilin tënd në facebook: “47 vjet që dua Shqipërinë. 27 vjet që dua më shumë Shqipërinë se partinë”...

 • Shteti është njësoj si familja

  Shteti, thotë Antonio Smith, është si një familje. Kjo do të thotë që kryeadministratori i një vendi duhet ta administrojë atë njësoj siç një kryefamiljar administron anëtarët e familjes së tij.

 • Kur në Athinë ndizej një qiri

  E kisha kaluar kufirin më 21 korrik 1996, me dhembjen e njeriut që ishte i detyruar të iki për t'i shpëtuar dhunës, për t'i shpëtuar vdekjes. Më kishin përgjakur, më kishin kërcënuar me jetë...

 • Çështja Kareli dhe komuniteti i mbetur jetim...

  Jo shumë larg nga sot zhvillova një takim me drejtoreshën e Komitetit Shqiptar të Helsinkit. U interesova për një projekt bashkëpunimi të Bashkësisë Shqiptare në Greqi me Komitetin e Helsinkit në Shqipëri.

 • Ylli Manjani dhe Rilindja rumpallë...

  Dita e parë e javës u hap me një lajm përmbyllës në fund të një odiseje akuzash e kundërakuzash në kampin e Rilindjes: Shkarkohet ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Akuza: Ka folur pa lejen e Endri Fugës...

 • Qeveria shpëtoi, koalicioni u prish!

  Ishte fundi i një beteje të pamoralshme, që u zhvillua pa kokëçarje në sy të publikut. Drejtësia e asfiksuar është strukur nga frika e reformës, opinioni publik është burgosur.

 • Mbi patriotizmin, nacionalizmin dhe... servilizmin

  Këto ditë, kur ka marrë sërish zjarr debati partiotiko-nacionalist i inicuar nga fotografia e shtatë rekrutëve shqiptarë, më ka bërë përshtypje reagimi i një pjese të veçantë të bashkësisë shqiptare në Greqi...

 • “Duaje urrejtjen e Trump”… ndaj Ramës

  Trump në Shtëpinë e Bardhë shihet si një problem për Edi Ramën, si një mundësi që SHBA të ndërhyjë në politikën e brendshme të Shqipërisë, duke ia kthyer me të njëjtën monedhë kryeministrit të sotëm.

 • Këndellja folklorike e shqiptarëve

  U këndellën edhe njëherë shqiptarët në këtë fillim viti, krejt si i dehuri që u gjend para tre fakteve (gati) të pabesueshme dhe këtë këndellje s’mund ta bënte askush më mirë se Beogradi.

FOTO GALERI


 • Organizata e emigrantëve “Arogji-Përkrahja”në 3 vjetorin e krijimit

 • SHQIPËRI-FRANCË: 1-0

 • “Vatra Labe” nderon mikun e shqiptarëve, shkrimtarin Dinos Kubatis

 • Qarkorja e re: Siguracioni dhe të ardhurat, pikat kyçe për lejet e qëndrimit

 • Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët në Tiranë

 • Koferenca e Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi

 • PREZANTIM LIBRI NE DETROIT

 • album2